Mätta, inte tyckta: Kungsbacka har 1 mätstation med godkänt årsmedel i SMHI:s datavärdskap. Bland kommunerna med egen station, sorterade på uppmätt årsmedel med lägst först, ligger Kungsbacka på NO₂ plats 31 av 81; PM10 plats 10 av 49; PM2,5 plats 39 av 40.
| Ämne | Kungsbacka | Riksmedian | Hallands län | Placering |
|---|---|---|---|---|
| Kvävedioxid (NO₂)under WHO:s riktvärde (10), under miljökvalitetsnormen (40) | 3,22025, bakgrund | 7,0 | 7,1 | 31av 81 |
| Partiklar PM10under WHO:s riktvärde (15), under miljökvalitetsnormen (40) | 12,52025, bakgrund | 13,9 | 15,9 | 10av 49 |
| Partiklar PM2,5över WHO:s riktvärde (5), under miljökvalitetsnormen (25) | 9,42025, bakgrund | 5,0 | 8,5 | 39av 40 |
Årsmedel i µg/m³. Kungsbacka: högsta senaste årsmedel bland kommunens stationer. Riksmedian: medianen över alla stationer i landet som mäter ämnet (135 för NO₂, 78 för PM10, 59 för PM2,5). Länet: medianen över stationerna i länets kommuner. Placering: bland kommunerna med egen station, lägst först. WHO:s riktvärden för årsmedel (2021): NO₂ 10, PM10 15, PM2,5 5 µg/m³. Miljökvalitetsnormen (SFS 2010:477): 40, 40 och 25 µg/m³.
| Station | NO₂ | PM10 | PM2,5 |
|---|---|---|---|
| Råöpå landsbygden, bakgrundsstation, inte vid en enskild gata | 3,22025 | 12,52025 | 9,42025 |
Senaste godkända årsmedel i µg/m³ och mätåret. En station vid en trafikerad gata visar oftast högre halter än en bakgrundsstation, så två kommuner med olika stationstyper är inte helt jämförbara.
Kommunerna i länet som har egen mätstation, i bokstavsordning. Högsta senaste årsmedel per kommun i µg/m³ och stationstypen.
| Kommun | NO₂ | PM10 | PM2,5 |
|---|---|---|---|
| Halmstad | 14,4gata | 18,6gata | – |
| Kungsbacka | 3,2bakgrund | 12,5bakgrund | 9,4bakgrund |
| Varberg | 10,9gata | 15,9gata | 7,6gata |
Högsta årsmedel bland Kungsbackas stationer per år, bredvid medianen över alla stationer i landet samma år. Bara år med minst 274 mätdygn. Vilka stationer som mäter skiljer sig mellan åren, så en ändring kan bero på att en station tillkommit eller lagts ner.
| µg/m³ | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kungsbacka | 3,5 | 3,3 | 3,0 | 3,0 | 3,1 | 2,7 | 2,7 | 3,2 |
| Riksmedian | 12,2 | 10,8 | 9,5 | 9,6 | 8,1 | 11,6 | 6,6 | 5,3 |
| µg/m³ | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kungsbacka | 12,6 | 11,0 | 10,9 | 11,8 | 11,6 | 8,6 | 11,5 | 12,5 |
| Riksmedian | 16,8 | 16,1 | 14,8 | 14,2 | 15,9 | 14,2 | 13,9 | 13,8 |
| µg/m³ | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kungsbacka | 3,7 | 3,9 | 8,5 | 9,1 | 8,7 | 6,8 | 8,3 | 9,4 |
| Riksmedian | 6,2 | 5,6 | 5,0 | 5,6 | 5,2 | 4,8 | 5,5 | 4,9 |
Beräknat värde (modell), inte mätning: Europeiska miljöbyråns årsmedel 2024 i rutan på 1 × 1 km där kommunens centralort ligger. Modellen finns för alla 290 kommuner, så placeringen här gäller hela landet (lägst först). Den beskriver en allmän nivå och fångar inte en enskild gata.
| Ämne | µg/m³ | Placering |
|---|---|---|
| Kvävedioxid (NO₂) | 7,8 | 234av 290 |
| Partiklar PM10 | 12,3 | 278av 290 |
| Partiklar PM2,5 | 6,7 | 252av 290 |
Uppdaterad 2026-10-16. Data: SMHI, Datavärdskap luft – årsvis statistik.